Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canisa Dragokan
Buna ziua tuturor. Noi suntem canisa Dragokan, infiintata cu acte in aprilie 2014 si recunoscuta FCI. Dorim sa va prezentam parte din cainii nostri ce ne incanta zi de zi si ne fac viata mult mai frumoasa

El este Jimi, numele lui de pedigree Borisav Read Pearl in Ginger, este adus din Polonia, acum are 7 ani, iar in posesia noastra este de doar o jumatate de an. Destul cat sa ne cucereasca cu inocenta lui de copil si veselia de zi cu zi. Mereu atent, mereu bine dispus. Totodata l-am poreclit catza proprietatii, tot timpul este atent ca sa stie el tot ce misca si tot ce se invarte prin imprejurimi. Sta si se uita pe drum la cine trece, cine vine, cine pleaca. Care vorbeste si mai ales ce vorbeste Smile), cunoaste incredibil de multe cuvinte. Si ce ne-a uimit cel mai mult, ne recunoaste in oglinda, de exemplu atunci cand conduc si el sta in spate, ma uit la dansul in oglinda si vorbesc cu el, culmea el nu vine sa ma pupe cum fac cainii de obicei, ci sta linistit la locul lui si imi priveste chipul in oglinda, apoi da din coada Smile. O bucurie de catel
Răspunde
Va salut si bine ati venit in comunitatea noastra.
Răspunde

Ea este Zuzu sau Sistaff's Calypso the Dark Princess dupa pedigree. O femela matura din toate punctele de vedere, la aspect foarte groasa, dar caracterul m-a facut ca pe ea sa o ador si sa fie cea mai buna prietena a mea. Mereu in garda, mereu sa ma apere si sa-mi fie aproape, niciodata nu ma scapa din priviri. Daca cineva ma bruscheaza sau vrea sa imi faca vreun rau, nu are nici o sansa daca Zuzu e langa mine, nu lasa pe nimeni sa imi faca vreun rau. Atunci cand am fost trista ea a stiut sa ma inveseleasca, atunci cand am fost fericita ea a stiut sa fie fericita alaturi de mine. Este total devotata stapanului ei si garantez ca oricand si-ar da viata pentru mine si asta o face pur si simplu din instinctul ei. Cand ea are puisori, ma primeste cu caldura langa ei sa o ajut sa ii aseze si sa le dea de mancare, se lasa total in bratele mele in orice situatie. Un caine deosebit care niciodata nu imi va disparea din inima, nici macar in batranetile mele

Ea este Geko sau Purci sau Atena de Agervet dupa pedigree. Este babutza noastra de 8 ani, primul meu caine de expozitie. Doamna a prins perioada mea de studentie drept urmare s-a plimbat pe toate meleagurile tarii, prin munti, prin cetati, prin orase si sate. A ajuns chiar si mascota de club montan si a participat la numeroase maratoane montane ca si strajer in post Smile. A mers prin pesteri si a urcat stanci de traseu A2B2, foarte curajoasa din fire, nimic nu i se pare greu. Umbla pe stanci ca o capra neagra chiar si la varsta asta. Geko e o fire mai independenta, se acomodeaza oriunde as lasa-o, probabil desteptaciunea ei o face sa fie asa. Sa va spun o povestioara... acum ceva ani ii dau sa manance din castronul ei pe treptele de la intrarea in casa, cum manca ea impingea si castronul ce tindea sa pice pe urmatoarea treapta mai jos, la un moment dat se opreste, apuca cu dintii castronul, si il trage in locul initial astfel incat sa nu mai pice, isi schimba pozitia si apoi manaca in continuare, iar eu am ramas cu gura cascata gandind ca ea gandeste Smile
Răspunde

El este impunatorul Lord, nume de pedigree Don Lord Jazz. A fost adus de catre Paun Gabriel din Serbia, ulterior ajungand in proprietatea noastra. Cu el am luat titlul de Best Junior la Craiova in 2013. Este o fire energica, independent si incapatanat. Sotul meu a lucrat cu el destul de mult pe parte de dresaj si doar pe el il asculta cum trebuie, s-a atasat foarte mult de sotul meu, ei sunt echipa perfecta om-caine... uneori cand ma uit la ei sunt un pic geloasa Smile

.jpg   gl.jpg (Mărime: 32.86 KB / Descărcări: 84)

Frumoasa si rasfatata Gloria, in pedigree Imperial Dame de Fer, produsul canisei noastre, fata lui Zuzu. Tinerica de numai un an si 4 luni abia si-a inceput activitatea expozitionala in luna septembrie 2014, ce imi place cel mai mult la ea... este usor timida, ascultatoare, chiar daca uneori face pe nazdravana datorita varstei, eu vad in ea un mare potential ca sa devina ca mama ei total devotata stapanului. Pe noi ne fascineaza ochii ei, parca sunt de om, sunt patrunzatori, aduc un aer de mister, de salbaticie tinereasca...

Ea este Jessie, sora de cuib cu Jimi, nume de pedigree Batiday Read Pearl in Ginger adusa impreuna cu fratele din Polonia. Desi la o varsta destul de inaintata, 7 ani, a reusit sa ia titlul de Exc 2, locul 2 la clasa deschisa anul acesta la Ploiesti. Jessie de obicei tace si le face, in cumintenia ei mai stirca cate ceva, apoi pune o fatza de .... "cine? eu?" Smile)), foarte calica la masa si cersetoare la noi, paine este delicatesa ei Smile). Desi prin fire este incapatanata, asculta foarte bine comenzile si nu prea iese din cuvant. O doamna rafinata care alege noroiul sa nu calce in el, careia ii place sa doarma in pat si nu suporta sa fie murdara.

Cel mai mic dar nu cel din urma, Aron sau Dragokan Casanova Moon Light, este produsul canisei noastre, un nazdravan plin de energie ca si mama lui Atena de Agervet. Toata ziua alearga, manaca papuci si trage de pantaloni Smile, asa e normal varstei lui, s-a nascut pe 01.03.2014, odata cu primavara. Cu el o sa incepem activitatea expozitionala in anul 2015. Momentan joaca, mancare si disciplina

(10-08-2014, 10:56 AM)Andrei Serbanescu a scris:  Va salut si bine ati venit in comunitatea noastra.

multumim de bine venit. Destul de greu cu forumurile, dar sper sa ne descurcam bine pe viitor. va salutam pe toti

o poza de familie Smile
Răspunde
Salut, bine ati venit. Am si eu cateva intrebari, daca mi se permite.

1. Jesse, sora lui Jimi, din Polonia, 7 ani, care a reusit sa ia exc2 la Ploiesti in ciuda varstei, cate femele a avut pe clasa?
2. Atunci cand pui o poza cu un caine, poza din care se vede clar ca pe front inchide pe interior, ce sa inteleg? Am 3 variante. Nu te intereseaza corectitudinea miscarii la un caine. 2. Nu esti cunoscator sa observi acest detaliu. 3. Nu te adresezi cunoscatorilor care ar putea observa acest detaliu.

Multumesc.

Si inca o intrebare. De cand se tin puii sub 2 luni, fara schema de vaccinuri completa, afara, pe pamant, in praf, impreuna cu alti caini, sa manance orice de pe jos? babesioza, parvoviroza si alti virusi nu afecteaza amstafful tip bull?
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Change Theme